2023-yilning 13-fevral kuni Toshkent shahridagi Inha universiteti talabalaridan tashkil topgan “IUT ENGINEERS” jamoasi BAAning Dubay shahrida bo‘lib o‘tgan “World Government Summit 2023” doirasida o‘tkazilgan nufuzli “Global Best M-GOV” tanlovida O’zbekiston nomidan ishtirok etdilar.
“IUT ENGINEERS” jamoasi Toshkent shahridagi Inha universitetining besh nafar talabasidan iborat: Javohir Shomuratov, Azizullo Temirov, Valisher Alisherov, Xusan Rashidov va Mehrol Bazarov. Talabalar “Global Best M-GOV Award” tanlovida 1027 ta jamoa orasida 🏆faxrli ikkinchi o‘rinni egalladilar va “Don’t waste” loyihasi bilan sovrin jamg’armasi 136 000 AQSh dollari bo’lgan pul mukofotini qo‘lga kiritdilar.
“Don’t waste” mobil ilova bo‘lib, foydalanuvchi tez va oson yordamga muhtojlarga turli yordamlar berish, jumladan, oziq-ovqat ehson qilish kabi imkoniyatlarni taqdim etadi. Shuningdek, foydalanuvchilar fermerlarga chorva mollarini boqishlari uchun oziq-ovqat chiqindilarini ulashishlari ham mumkin. Ushbu xususiyatlar bilan «Don’t waste» ilovasi oziq-ovqat chiqindilari va issiqxonalarning salbiy ta’sirini oldini olish kabi muammolarga yechim bo’la oladi.

On February 13, 2023, at the World Government Summit 2023 in Dubai, UAE, the team of IUT ENGINEERS from Uzbekistan representing Inha University in Tashkent participated in the prestigious Global Best M-GOV Award.
The IUT ENGINEERS team consists of five students from Inha University in Tashkent: Javokhir Shomuratov, Azizullo Temirov, Valisher Alisherov, Khusan Rashidov and Mehrol Bazarov. The students took 🏆second place among 1027 teams in the Global Best M-GOV Award and received a prize in the amount of $136,000 with the “Don’t waste” project.
“Don’t waste” is a mobile application where the user can quickly and easily donate to those in need or sell food. If the food is no longer edible, users can donate food scraps to farmers to feed their animals and livestock.. With these features “Don’t waste” prevents food waste and greenhouse effects.